Які наслідки матиме розслідування "BELPOL" щодо нової резиденції Лукашенка

У розслідуванні «BELPOL» про нову елітну резиденцію Олександра Лукашенка наводяться дуже детальні плани: спільноті колишніх білоруських силовиків відомо, де в будівлі знаходиться чи не кожна розетка. Наскільки серйозним є витік планів щодо нового палацу Лукашенка, «Белсату» пояснює український контррозвідник у запасі.

Полковник контррозвідки Служби безпеки України в запасі Михайло Притула розповідає «Белсату», що витік такої інформації робить уразливою особу будь-якої країни: вороги можуть використовувати матеріали, щоб фізично знищити людину або принаймні слухати її розмови та стежити за кожним її кроком.

«Це не обов’язково буде, – уточнює Михайла Притула. Як правило, перед тим, як людина заселяється в таке приміщення, відбувається дуже ретельна перевірка всіх місць де вона перебуває».

Але є способи прослуховування, які при перевірці не вловлять ніякі пристрої. Притула нагадує історію «Великого тюленя» про прослуховування посла США в Радянському Союзі: за кілька тижнів до закінчення Другої світової війни СРСР подарував Штатам величезний герб Сполучених Штатів «в подяку», в ньому не знайшли радіації, герб висів у посла шість років і передавав розмови посла радянській розвідці майже до того, як про них дізналося американське керівництво. Пристрій не мав ні акумулятора, ні активних електричних компонентів – він нічого не випромінював, поки його не опромінили спеціальним радіосигналом із сусідньої кімнати.

Москві важливо тримати під контролем Білорусь, вважає Михайло Притула. Тому щось подібне можуть встановити і в наступній резиденції Олександра Лукашенка. А детальні плани резиденції, не сумнівається Притула, допоможуть російським спецслужбам у прослуховуванні та моніторингу, а може й у «закладках» певних речовин, які дозволять у потрібний момент усунути першу особу.

Але це в теорії, а що Росія буде робити на практиці – невідомо, підкреслює він. Можливо, плани допоможуть навіть не Росії, а військовій розвідці України.

«Якщо плани вже просочилися, що повинна робити перша сторона служби безпеки? У першу чергу перевіряти, звідки витекла проектна документація, – відповідає Притула. -  Оформлення документації може бути різним, за яким можна звузити коло підозрюваних. Потім вони можуть перевірити всю кімнату на наявність «закладок». Це,  "майже штатна ситуація" і це не означає, що "все втрачено"».

«Плани можуть бути, але подальше насичення електронікою та системами захисту, організація процесу охорони президента — це зовсім інша робота», — уточнює Притула. «І, як правило, ті люди, які організовують захист першої особи, враховують те, що плани можуть бути в руках ворога».

Працівники «BELPOL» давно внесені до «списку причетних до терористичної діяльності» Комітету державної безпеки Білорусі. Навіщо «терористам» розкривати інформацію якою вони володіють про резиденцію.  

Притула вважає: можливо, таким чином хотіли підставити, «спалити» конкретного чиновника, який допустив витік. Можливо, хтось комусь недоплатив за цей проект, а хтось помстився за це зливом. Можливо, вони хотіли «наздогнати параною» в цій резиденції (а параноя, зазначає Притула, є «професійною особливістю охорони від першої особи»), але, ймовірно, вони збираються діяти зовсім в іншому місці і в іншій ситуації.

Але зрозуміло, що якби справжні терористи готували замах, вони б про це мовчали, зазначає Притула. Тож, резюмує він, розголошення інформації про місце проживання мало зовсім інші цілі: чи то «наздогнати параною», чи то когось підставити.

Перекладено на українську з матеріалу "Белсат"